Daugeliui žmonių kofeinas kavos puodelyje yra savaime suprantamas dalykas ir bet kokia mintis apie kavą be kofeino savaime sukelia atmetimo reakciją. Bet ar pelnytai? Nemenkai daliai žmonių kava be kofeino, tarptautinėje rinkoje vadinamai DECAF, asocijuojasi su netikru, sintetiniu produktu ir skoniu- juk kavos be kofeino, natūraliai, būti negali. Bet ar tikrai tai yra tiesa? Manymas, jog pašalinus kofeiną dingsta ir įprastas kavos skonis yra neteisingas. Tiesą pasakius, DECAF kavą nuo tradicinės kavos su kofeinu, paprastam vartotojui, atskirti yra labai sunku, o galbūt ir neįmanoma. Šių laikų DECAF kavos gamybos metodai yra taip pažengę, jog iš kavos pupelių pašalinus kofeiną, visos kitos, įskatant skonio, savybės išlieka.
Kofeinas yra vandenyje tirpi medžiaga. Tai reiškia, jog tam, kad iš kavos pasišalintų kofeinas, teoriškai, užtenka paprasto natūralaus vandens. Ir ne tik teoriškai. Vanduo reikalingas beveik visiems įprastiems kofeino šalinimo metodams ir yra naudojamas kaip pagrindinis arba pagalbinis komponentas.
Pirmasis žmogus, 1903 m. išradęs ir 1906 m. užpatentavęs kofeino šalinimo iš kavos būdą buvo Brėmene gimęs vokietis- Ludwig Roselius. Jo metodas buvo paremtas sūrimo (druskos prisotinto vandens) ir organinio cheminio junginio- benzeno, kaip tirpiklio, naudojimu. Tiesa, benzenas yra pavojinga, kancerogeninė medžiaga, ir toks metodas seniai nebenaudojamas.
Kitaip nei pirmieji kofeino šalinimo bandymai, šių laikų dekofenizacijos metodai yra visiškai saugūs, nekenksmingi ir netgi natūralūs. Populiariausi kofeino šalinimo būdai yra trys: naudojant vandenį, anglies dioksidą arba tirpiklį.
Kofeino šalinimas naudojant vandenį. Šis procesas buvo atrastas dar 1980 m. Šveicarijoje ir yra naudojamas iki šiol. Šio proceso metu žalios kavos pupelės laikomos karštame vandenyje, kuris cirkuliuodamas priverčia pupeles absorbuoti vandenį ir išsiplėsti. Išsiplėtusios kavos pupelių poros leidžia vandeniui į jas patekti ir pašalinti dalį kofeino ir naudingųjų medžiagų. Tuomet kofeino ir naudingųjų kavos medžiagų prisodrintas vanduo praleidžiamas pro aktyvintos anglies filtrus, kurie sulaiko kofeino molekules, tačiau praleidžia naudingąsias medžiagas, išskalautas kartu su kofeinu. Į tokį vandenį vėl supilamos pupelės tam, kad reabsorbuotų prieš tai pasišalinusias naudingąsiais medžiagas. Tiesa, toks kofeino šalinimo metodas kainuoja itin daug laiko ir resursų, todėl vis dažniau naudojami efektyvesni ir greitesni metodai. Nepaisant to, šiuo metodu gali būti pašalinta net iki 99,9% kofeino. Visiškas kofeino pašalinimas iš kavos yra tik teorinis, todėl DECAF kavoje visada lieka labai nedidelis kofeino likutis, o tam, kad kava būtų priskiriama DECAF kategorijai, pakanka, jog iš kavos būtų pašalinta 97% kofeino.
Kofeino šalinimas naudojant anglies dioksidą (CO2). Anglies dioksidas yra itin svarbus natūralios gyvybės komponentas. Jo yra visur- ore, kuriuo kvėpuojame, augaluose, mūsų kasdieninėje aplinkoje. Be viso to, anglies dioksidas yra puikus kofeino tirpiklis. Kofeino pašalinimui yra naudojamas žemos temperatūros skysto būvio anglies dvideginis. Abstrakčiai procesą galimą paaiškinti taip: žalios kavos pupelės išmirkomos vandenyje ir patalpinamos į talpą su suslėgtu skystu anglies dioksidu (slėgis talpoje gali būti nuo 250 iki 300 kartų didesnis už įprastą atmosferos slėgį) . Cirkuliuodamas išmirkusiose kavos pupelėse skysto būvio anglies dioksidas absorbuoja kofeiną. Tuomet skystis garinamas tol, kol kofeinas nusėsta, o CO2 garai kondensacijos metu vėl virsta į skystį, kuris naudojamas naujam kofeino šalinimo iš pupelių ciklui. Kai reikiamas likutinis kofeino kiekis kavos pupelėse pasiekiamas, CO2cirkuliacija kavos pupelėse nutraukiama. Didžiausias šio kofeino šalinimo metodo privalumas yra tas, jog proceso kavos skonio savybės išlieka beveik visikai nepakitusios. Be to, taip apdorotos kavos pupelės atitinka visus ekologiško (angl. Organic) produkto sertifikavimui keliamus reikalavimus.
Kofeino šalinimas naudojant tirpiklį. Tokiam metodui naudojami metileno chloridas ir etilo acetatas. Skamba pakankamai nepatraukliai, tačiau tai natūralios medžiagos. Pavyzdžiui, etilo acetatas yra natūraliai randamas vaisiuose, todėl taip apdorotą kavą be kofeino galite rasti pažymėtą kaip „natūraliai apdorotą“ (angl. Natural Processed) arba natūraliai dekofeinizuota (angl. Naturally Decaffeinated). Abi tirpikliui naudojamos medžiagos yra labai lakios (labai lengvai išgaruoja), todėl bet kokia tikimybė rasti šių medžiagų likučių DECAF kavoje, turint omenyje, jog po to kavos pupelės skrudinamos aukštoje temperatūroje, yra itin mažai tikėtina arba neįmanoma. Tirpiklio metodą įprasta vadinti kaip Tradiciniu (angl. Traditional Process), Konvekciniu (angl. Conventional Process) arba tiesiog Europietišku (angl. European Process). Šio proceso metu kavos pupelės mirkomos ir laikomos suslėgtame skystyje, labai panašiai kaip CO2 metodo metu. Pupelės išsiplečia ir kofeinas tampa prieinamas ekstrakcijai tirpiklio pagalba. Tuomet tirpiklis išgarinamas, o pupelės nuplaunamos vandenyje. Šis procesas kartojamas tol, kol pasiekiamas norimas kofeino lygis pupelėse.
Ištobulinti kavos pupelių dekofenizacijos metodai leidžia mėgautis skoniu nuo įprastos kavos visiškai nesiskiriančia ir naudingųjų medžiagų nepraradusia kava. Tai puiki alternatyva nėščioms ir maitinančioms moterims, taip pat žmonėms kenčiantiems nuo padidėjusio kraujospūdžio, inkstų veiklos ar nervų sistemos sutrikimų ir kt.